Nebojša Vladisavljević


Biblioteka:Kapital

Žanr:Politička teorija

Format:14x21

Broj strana:304

ISBN:978-86-523-0286-4

Povez:Tvrdi


Cena:1.573 din.

Cena za članove kluba čitalaca Arhipelag:1.101 din.


Prva celovita politikološka i istoriografska analiza antibirokratske revolucije.
Antibirokratska revolucija, društvena nestabilnost i sukobi u Jugoslaviji posle Titove smrti.
Od stvaranja partijske države do politike nacionalne mobilizacije.
Pad Ivana Stambolića, uspon Slobodana Miloševića i kosovska kriza.
Zašto je Milošević pobedio?
Kako je nastao srpski pokret na Kosovu osamdesetih godina?
Jugoslovenska politička klasa i protesti u leto 1988. godine.
Miloševićev populizam i talas mobilizacije.
Od demonstracija beogradskih industrijskih radnika početkom oktobra 1988, preko jogurt revolucije u Vojvodini nekoliko dana kasnije, do pobune u Crnoj Gori u oktobru 1988. i januaru 1989. godine.
Od protesta Albanaca do sukoba Srbije i Slovenije.
Od antibirokratske revolucije do pada socijalizma i raspada Jugoslavije.
Velika retrospektiva događaja i procesa koji su obeležili živote nekoliko generacija.
Veliko istraživanje o uzrocima, nastanku i tokovima antibirokratske revolucije koja je u drugoj polovini osamdesetih godina potresla srpsko i jugoslovensko društvo i na scenu izvela čitav niz novih političkih i društvenih aktera koji će biti snažno prisutni na njoj i u narednih trideset godina, mnogi od njih sve do naših dana.
Autor je razgovarao sa učesnicima i savremenicima antibirokratske revolucije sa različitih strana društvenog i političkog spektra, pri tome koristeći ogromnu i raznovrsnu građu. Sada je pred nama uzbudljiva i složena, provokativna i utemeljena slika antibirokratske revolucije, u koloru i izbliza.
Knjiga posle koje neće biti ravnodušnih.

O autoru

Nebojša Vladisavljević predaje na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu od 2008. godine. Osnovne studije je završio na Fakultetu političkih nauka, a master i doktorske studije na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka (London School of Economics and Political Science, LSE). Posle doktorskih studija, predavao je uporednu politiku i regulaciju etničkih sukoba na poslediplomskim studijama Departmana za političke nauke Londonske škole ekonomije i političkih nauka (LSE Fellow in Comparative Politics, 2004–2008). Na Fakultetu političkih nauka je vanredni profesor i... više informacija »

Kritike

„Studija Nebojše Vladisavljevića predstavlja vredan doprinos razumevanju društveno-političkih procesa tokom poslednje decenije jugoslovenskog socijalizma, jer razbija duboko ukorenjene mitove o skoro svemoćnoj ličnosti Slobodana Miloševića i nacionalističkoj inteligenciji koji su navodno od samog početka manipulisali širokim društvenim slojevima i baca svetlo na dosad slabo osvetljene samonikle društvene pokrete kao ‘pomalo naivne pokušaje širenja participacije građana u okvirima starog nedemokratskog režima‘ (284). Ove pokrete je harizmatični vođ stavio pod punu kontrolu tek u jesen 1988, tj. pet godina od njihovih početnih akcija, te godinu i po dana nakon njegove posete Kosovu Polju i rečenice koja mu je pribavila harizmu: ‘Niko ne sme da vas bije‘.“

Jovo Bakić

„Vladisavljevićeva sistematična analiza procesa demokratizacije i kasnijeg opadanja nivoa demokratije u Srbiji nudi niz inovativnih politikoloških uvida, koje autor pažljivo ilustruje oslanjanjem na neposredne izvore, što pruža poseban vid težine i autentičnosti argumentaciji iznetoj u okviru studije.“

Jovica Pavlović

Za nastavak čitanja

Antibirokratska revolucija


Prva celovita politikološka i istoriografska analiza antibirokratske revolucije. Antibirokratska revolucija, društvena nestabilnost i sukobi u...
više informacija »

Uspon i pad demokratije posle Petog oktobra


Velika istraživačka i politikološka studija o stanju demokratije, političkih i medijskih sloboda u Srbiji od 5. oktobra 2000. godine do...
više informacija »